Lato kultury

LATO w ZATONIU 2021

To było nasze pierwsze lato w  Fundacji Ogrody Kultury  i pierwsza wielka próba, czy damy radę ambitnym planom?

Chcieliśmy lato 2021 roku  wypełnić kulturą. Marzyliśmy, żeby Park Książęcy, odbudowana oranżeria i ruin pałacu tętniły życiem. Rozpoczęliśmy lato wieczornym  koncertem organizowanym w ramach projektu Stowarzyszenie Nasze Zatonie pt. „Uczta u Baltazara”. Dzięki wspólnym działaniom z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury i realizacji części wydarzeń z cyklu „Lato Muz Wszelakich” odbyło się 8 letnich koncertów kameralnych, których tłem były podświetlone okna pałacu.  Ten cykl zatońskich koncertów otrzymał tytuł „Okno na muzykę”. Współpraca w ramach Europejskiego Związku Parków Łużyckich zaowocowała wielobarwnym wydarzeniem o nazwie Karawana Püclera, które realizowane było jednocześnie w 5 parkach, po obu stronach granicy.

Miejskie dożynki, koncert Eleni, animacje kulturalne, targi sztuki, to również działania, które realizowane były przez Miasto Zielona Góra, Sołectwo Zatonie i Stowarzyszenie Nasze Zatonie przy współpracy z naszą Fundacją.

Wystawy w Oranżerii skupiały uwagę nie tylko koneserów sztuki ale i zwykłych ludzi, którzy jako goście kawiarni obcowali z obrazami, Stefana Chabrowskiego, Stanisława Mazusia, Bogdana Warownego czy Ally Trofimienkovej-Herrmann.

W sierpniu Fundacja wydała w dwóch językach książkę, „Kroniki księżnej Dino–zapiski z Zatonia” będącą zapisem wydarzeń, myśli i komentarzy, które Dorota  de Talleyrand-Périgord w latach 1840-1861 pisała w Zatoniu.  Czytelnicy z Polski i Niemiec mogą dzisiaj pełniej poznać historię tego miejsca i jej najsłynniejszą mieszkankę. Zadanie to realizowane było w ramach projektu BB-PL  INTERREG VA 2014-2020 „Redukować bariery-wspólnie wykorzystywać silne strony”.

Kolejna odsłona kulturalna zatońskiego lata, to spektakle teatralne.  Dwukrotnie teatr „Kropka Theatre” z Warszawy wystawił spektakl wg Sztuki Cypriana Norwida „Wanda immortalis. Misterium”,  w ramach projektu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego  i Sportu. Lubuski Teatr bawił  publiczność  zatońską jednoaktówkami Antoniego Czechowa 

W nawiązaniu do teatru nie można zapomnieć, że tego lata zawitał w Zatoniu również Festiwal Filmu, Teatru i Książki „Kozzi Film Festiwal”. Trzy odsłony tego festiwalu znalazły swoją przestrzeń w Zatoniu. Rewelacyjny koncert Lecha Dyblika, czytanie  dramatu „Nie jesteś moim Abbą” z udziałem autora  Lecha Mackiewicza i wieczór z prof. Bralczykiem i Lucyną Kierwin, którzy opowiadali o swojej wspólnej książce „Pokochawszy”. Te działania z kolei możliwe były dzięki współpracy Fundacji  z WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze.

NASZI PARTNERZY W REALIZACJI ZADAŃ

 

 Fundacja realizowała i współrealizowała  projekty z dofinansowaniem Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Zielona Góra i Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz funduszy europejskich.

ŹRÓDŁA FINANSOWANIANASZYCH PROJEKTÓW

           

 

 

 

 

Zyskaliśmy nowych partnerów, zyskaliśmy nową publiczność ale przede wszystkim zyskaliśmy nowych przyjaciół .

Łącznie w działaniach kulturalnych tego lata na terenie Parku Książęcego w Zatoniu wzięło udział ponad 4 tysiące uczestników. Mimo obostrzeń pandemicznych , mimo niepewności przychodziliście drodzy zielonogórzanie,  goście z województwa  lubuskiego z kraju i z zagranicy.

 Dziękujemy za wszystkie gesty sympatii, za każde dobre słowo, za cenne uwagi, co możemy zrobić w przyszłości lepiej.  Obiecujemy, że kolejne lato będzie równie gorące oraz bogate i już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań z Wami.