LATO w ZATONIU 2021
To było nasze pierwsze lato w Fundacji Ogrody Kultury i pierwsza wielka próba, czy damy radę ambitnym planom?
Chcieliśmy lato 2021 roku wypełnić kulturą. Marzyliśmy, żeby Park Książęcy, odbudowana oranżeria i ruin pałacu tętniły życiem. Rozpoczęliśmy lato wieczornym koncertem organizowanym w ramach projektu Stowarzyszenie Nasze Zatonie pt. „Uczta u Baltazara”. Dzięki wspólnym działaniom z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury i realizacji części wydarzeń z cyklu „Lato Muz Wszelakich” odbyło się 8 letnich koncertów kameralnych, których tłem były podświetlone okna pałacu. Ten cykl zatońskich koncertów otrzymał tytuł „Okno na muzykę”. Współpraca w ramach Europejskiego Związku Parków Łużyckich zaowocowała wielobarwnym wydarzeniem o nazwie „Karawana Püclera”, które realizowane było jednocześnie w 5 parkach, po obu stronach granicy.
Miejskie dożynki, koncert Eleni, animacje kulturalne, targi sztuki, to również działania, które realizowane były przez Miasto Zielona Góra, Sołectwo Zatonie i Stowarzyszenie Nasze Zatonie przy współpracy z naszą Fundacją.
Wystawy w Oranżerii skupiały uwagę nie tylko koneserów sztuki ale i zwykłych ludzi, którzy jako goście kawiarni obcowali z obrazami, Stefana Chabrowskiego, Stanisława Mazusia, Bogdana Warownego czy Ally Trofimienkovej-Herrmann.
W sierpniu Fundacja wydała w dwóch językach książkę, „Kroniki księżnej Dino–zapiski z Zatonia” będącą zapisem wydarzeń, myśli i komentarzy, które Dorota de Talleyrand-Périgord w latach 1840-1861 pisała w Zatoniu. Czytelnicy z Polski i Niemiec mogą dzisiaj pełniej poznać historię tego miejsca i jej najsłynniejszą mieszkankę. Zadanie to realizowane było w ramach projektu BB-PL INTERREG VA 2014-2020 „Redukować bariery-wspólnie wykorzystywać silne strony”.
Kolejna odsłona kulturalna zatońskiego lata, to spektakle teatralne. Dwukrotnie teatr „Kropka Theatre” z Warszawy wystawił spektakl wg Sztuki Cypriana Norwida „Wanda immortalis. Misterium”, w ramach projektu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Lubuski Teatr bawił publiczność zatońską jednoaktówkami Antoniego Czechowa
W nawiązaniu do teatru nie można zapomnieć, że tego lata zawitał w Zatoniu również Festiwal Filmu, Teatru i Książki „Kozzi Film Festiwal”. Trzy odsłony tego festiwalu znalazły swoją przestrzeń w Zatoniu. Rewelacyjny koncert Lecha Dyblika, czytanie dramatu „Nie jesteś moim Abbą” z udziałem autora Lecha Mackiewicza i wieczór z prof. Bralczykiem i Lucyną Kierwin, którzy opowiadali o swojej wspólnej książce „Pokochawszy”. Te działania z kolei możliwe były dzięki współpracy Fundacji z WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze.
NASZI PARTNERZY W REALIZACJI ZADAŃ
Fundacja realizowała i współrealizowała projekty z dofinansowaniem Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Zielona Góra i Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz funduszy europejskich.
ŹRÓDŁA FINANSOWANIANASZYCH PROJEKTÓW
Zyskaliśmy nowych partnerów, zyskaliśmy nową publiczność ale przede wszystkim zyskaliśmy nowych przyjaciół .
Łącznie w działaniach kulturalnych tego lata na terenie Parku Książęcego w Zatoniu wzięło udział ponad 4 tysiące uczestników. Mimo obostrzeń pandemicznych , mimo niepewności przychodziliście drodzy zielonogórzanie, goście z województwa lubuskiego z kraju i z zagranicy.
Dziękujemy za wszystkie gesty sympatii, za każde dobre słowo, za cenne uwagi, co możemy zrobić w przyszłości lepiej. Obiecujemy, że kolejne lato będzie równie gorące oraz bogate i już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań z Wami.