Nagrody dla Zatonia

W deszczowe popołudnie 20 kwietnia w trejażu przy pałacowej oranżerii w Zatoniu i miała miejsce ważna uroczystości. W ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków dr  Barbara Bielinis Kopeć wyróżniła Miasto Zielona Góra statuetką i nagrodą „Lubuskie Konserwacje” edycja 2021.  Miasto dostało nagrodę w kategorii – „Renowacja i adaptacja architektoniczna zabytku” – za kompleksowe prace związane z zabezpieczeniem ruin pałacu, odbudową oranżerii i konserwacją jej wystroju malarskiego i architektonicznego oraz rewaloryzacją parku pałacowego w  zespole pałacowo-parkowym w Zatoniu-Zielonej Górze. Nagrodę z rąk wicewojewody Wojciecha Perczaka odebrał z-ca Prezydenta Miasta Zielona Góra Krzysztof Kaliszuk.

             

      Podczas uroczystości  Jarosław Skorulski prezes Fundacji Ogrody Kultury otrzymał za działania edukacyjne i działania społeczne na rzecz ochrony zabytków medal „Gloria Artis”, nadany przez  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety ze względu na wymogi sanitarne w uroczystości miała charakter kameralny.  Srebrną odznaką “Za zasługi w ochronie zabytków” nagrodzona została również Karolina Idrian pracująca w LWKZ, która nadzorowała prace w Zatoniu. Relację z uroczystości można znaleźć na TVP 3 oraz w Gazecie Lubuskiej, Gazecie Wyborczej i Łączniku Zielonogórskim.

https://www.lzg24.pl/sites/default/files/lz-nr403-2021-04-23.pdf

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,27001957,jaroslaw-skorulski-z-medalem-gloria-artis-minister-nagrodzil.html

https://gorzow.tvp.pl/53403958/zielona-gora-otrzymala-nagrode-w-konkursie-lubuskie-konserwacje-2021

https://gazetalubuska.pl/ludzie-zwiazani-z-fenomenem-parku-w-zatoniu-zgarniaja-nagrody-nalezy-sie/ar/c15-15571547