Dlaczego chcieliśmy mieć swoją kawę?
Ten czarny napój na stołach Talleyrandów cieszył się szczególną estymą. Karol Maurycy de Talleyrand-Périgord wraz z Dorotą, późniejszą księżną de Dino, zachwycali się podczas kongresu wiedeńskiego kunsztem z jakim na salonach stolicy cesarstwa parzyło się kawę. Do kanonu opisu kawy przeszła sentencja Talleyranda :
„Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość.”
Alexander de Talleyrand-Périgord książę de Dino właściciel zatońskiego pałacu i budowniczy oranżerii, spędzał wiele czasu w podróżach nasyconych zapachem kawy. Żeglował na fregatach zawijając do portów Ameryki Południowej z dłuższym pobytem w Brazylii. Zimą spędzał czas w ukochanej Florencji, do której wyjeżdżał z Zatonia. Bywał na salonach Paryża, Berlina i Wiednia, a każde z tych miejsc zawsze pachniało dobrą kawą.
„Kawa Książęca”, to specjalnie przygotowana i wypalana kompozycja ziaren kawy dla kawiarni „Cafe Orangerie” w Zatoniu.
Została skomponowana w zielonogórskiej palarni kawy „Coffee Hunter”. Kawa posiada w swoim składzie 70% ziaren Arabiki sprowadzanej z Brazylii, Kolumbii, Kostaryki i Peru oraz 30% ziaren Robusty sprowadzanej z Gwatemali.
Kompozycja została stworzona dla amatorów klasycznego espresso, którzy szukają w kawie nut orzechowych, czekoladowych, słodkiego posmaku kakao oraz gęstej cremy, to podstawa kwintesencji kawowej. Mieszanka znakomicie nadaje się zarówno do expresów domowych, jak i profesjonalnych expresów kawiarnianych.
Na etykiecie kawy znajdziecie Państwo fragment listu z 1863 roku, Alexandra księcia de Dino, opisującego Zatonie z jego autografem, oraz herb Talleyrandów z pieczęci z Valençay. Oba te archiwalia pochodzą ze zbiorów naszej Fundacji.
Naszym marzeniem jest, żebyście Państwo zasiadając do filiżanki napełnionej tym szlachetnym napojem, choć przez chwilę odbyli rejs żaglowcem do Ameryki Południowej z Alexandrem de Talleyrand-Périgord księciem de Dino na pokładzie i przenieśli się w świat XIX-wiecznych salonów pachnących od progu znakomitą kawą.
Pamiętajcie, że każdym łykiem tej kawy przyczyniacie się do tego, by dziedzictwo kulturowe z Zatonia było należycie pielęgnowane.