Opracowania historyczne

 

Fundacja Ogrody Kultury prowadzi działalność wydawniczą oraz wspiera inne wydawnictwa
promujące dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze związane z regionem.

 

Wydawnictwo F OK

 

“WSPOMNIENIA Z PODRÓŻY 1852-1853″

      W Bibliotece Jagiellońskiej znajduje się rękopis “Wspomnień z podróży 1852-1853” autorstwa  księżnej Dino. To wyjątkowy, pięknie ilustrowany manuskrypt zawierający nie tylko opisy odwiedzanych miejsc, ale liczne komentarze odnoszące się do oglądanych dzieł sztuki, spektakli, spotykanych ludzi i członków rodziny. Tekst został przetłumaczony z języka niemieckiego przez profesora Marka Biszczanika i za zgodą Biblioteki Jagiellońskiej został wydrukowany z  kompletną szatą graficzną z oryginału. Wydane drukiem przez FOK wspomnień z odbytej podróży do Włoch ukazują wielowymiarowo postać księżnej z jej plastycznym językiem pisarskim, emocjami oraz niezwykle trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi polityki i zmieniającego się świata. Promocja książki odbyła się 11 października w Muzeum Ziemi Lubuskiej w ramach wernisażu wystawy  Talleyrandowie-powrót. Wielką radością dla Fundacji jest fakt, że wsparcia finansowego potrzebnego wydania tej publikacji udzieliły władze Zielonej Góry, Żagania i Otynia, czyli trzech miast związanych z księżną. To doskonały przykład współpracy samorządów na rzecz promocji tej wybitnej postaci i ochrony dziedzictwa kulturowego regionu. Mamy nadzieję, że zarówno estetyka wydawnictwa, jak i treść w nim zawarta, zadowoli najbardziej wyrafinowanego czytelnika. Zachęcam do kupna książki, która jest dostępna w zatońskiej Oranżerii, Muzeum Ziemi Lubuskiej i już wkrótce w Żaganiu.

 

“NOTATKI O VALENÇAY”

      Wielbicielom księżnej Dino rok 2023 rok zapadnie w pamięci jako rok w którym ukazała się jedyna książka jaką napisała i wydała za życia. To niewielka publikacja napisana w 1836, a wydana w 1848 roku, pod tytułem “Notatki o Valençay”. Ukazuje się nam w niej księżna już nie tylko jako mecenaska kultury, sztuki i nauki, ale jako historyk. Pisząc ją wykonała spory wysiłek naukowy sięgając do źródeł archiwalnych, opracowań, przeprowadzając wywiady. I choć sporo w tekście jest emocji i komentarzy to jednak należy docenić zebrany przez nią materiał  faktograficzny.  Księżna opisuje dzieje zamku Valençay, będącego najpiękniejszym spośród wszystkich którymi władali Talleyrandowie. Do dzisiaj zamek należy do grona najchętniej odwiedzanych zamków w dolinie Loary. Przepełniony niesamowitymi historiami wabi turystów otoczeniem, pięknymi wnętrzami i organizowanymi przedsięwzięciami kulturalnymi. 

Zachęcamy do lektury kolejnego wydawnictwa Fundacji Ogrody Kultury. Książka do nabycia w “Cafe Orangerie” w Zatoniu.

W sierpniu 2021 roku w wydawnictwie Fundacji ukazały się 

“Kroniki Księżnej Dino- zapiski z Zatonia”

 

 

      Jednocześnie książka ukazała się w dwóch wersjach językowych, polskiej i niemieckiej. Bogato ilustrowana publikacja została opatrzona licznymi przypisami i wstępem historycznym autorstwa Jarosława Skorulskiego. To pierwsza pozycja, jaka ukazała się nakładem  wydawnictwa Fundacji, która  przybliża postać księżnej Dino.

     Osoby które śledzą wydawnictwa związane z Zatoniem i księżną mają okazję zapoznać się z poprawioną i uzupełnioną wersją książki. “Kroniki księżnej Dino-zapiski z Zatonia”  ukazały się po raz pierwszy w 2017 roku. Niestety  w tym wydawnictwie znalazły się nieścisłości. Wytrawny czytelnik z pewnością dostrzeże zmiany w wydaniu z 2021 roku w warstwie stylistycznej, semantycznej ale i merytorycznej. Dużo wysiłku zostało włożone, żeby obie wersje były maksymalnie spójne i jednobrzmiące pod względem semantyki.  Naszym celem było, by czytelnik, trzymając obie wersje w dłoniach, odbierał je jak bliźniacze.

Dodatkowo książka z 2021 roku zawiera bogatszy i wyższej jakości materiał ikonograficzny, oraz dodatkowy rozdział poświęcony współczesnej aktywności kulturalnej i zmianom jakie zaszły na terenie parku i pałacu po rewitalizacji.

Mamy nadzieję, że zarówno nowy poprawiony przekład na język polski jak i niemiecka wersja  znajdą życzliwych odbiorców.

Wydanie obu książek było możliwe dzięki projektowi Zachowanie i Wykorzystanie Historycznych Krajobrazów Parkowych Branitz i Zatonia. Projekt współfinansowany w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020

 

 

GÜNTHERSDORF/ZATONIE

    To polsko-niemiecka publikacja, która ukazująca historię parku i pałacu. Autorkami tekstów są dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków oraz architekt krajobrazu Agnieszka Kochańska, która jest autorka projektu rewitalizacji Parku Książęcego.

      Książka zawiera ciekawy, niepublikowany wcześniej materiał ikonograficzny. Została wydana w Niemczech przez  Towarzystwa Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii prowadzone przez dr Sybille Badstrübner-Gröger.

Książka do nabycia w oranżerii w Zatoniu w cenie 30 zł.