Opracowania historyczne

 

W sierpniu 2021 roku w wydawnictwie Fundacji ukazały się 

“Kroniki Księżnej Dino- zapiski z Zatonia”

 

 

      Jednocześnie książka ukazała się w dwóch wersjach językowych, polskiej i niemieckiej. Bogato ilustrowana publikacja została opatrzona licznymi przypisami i wstępem historycznym autorstwa Jarosława Skorulskiego. To pierwsza pozycja, jaka ukazała się nakładem  wydawnictwa Fundacji, która  przybliża postać księżnej Dino.

     Osoby które śledzą wydawnictwa związane z Zatoniem i księżną mają okazję zapoznać się z poprawioną i uzupełnioną wersją książki. “Kroniki księżnej Dino-zapiski z Zatonia”  ukazały się po raz pierwszy w 2017 roku. Niestety  w tym wydawnictwie znalazły się nieścisłości. Wytrawny czytelnik z pewnością dostrzeże zmiany w wydaniu z 2021 roku w warstwie stylistycznej, semantycznej ale i merytorycznej. Dużo wysiłku zostało włożone, żeby obie wersje były maksymalnie spójne i jednobrzmiące pod względem semantyki.  Naszym celem było, by czytelnik, trzymając obie wersje w dłoniach, odbierał je jak bliźniacze.

Dodatkowo książka z 2021 roku zawiera bogatszy i wyższej jakości materiał ikonograficzny, oraz dodatkowy rozdział poświęcony współczesnej aktywności kulturalnej i zmianom jakie zaszły na terenie parku i pałacu po rewitalizacji.

Mamy nadzieję, że zarówno nowy poprawiony przekład na język polski jak i niemiecka wersja  znajdą życzliwych odbiorców.

 

Wydawnictwo F OK.

 

Wydanie obu książek było możliwe dzięki projektowi Zachowanie i Wykorzystanie Historycznych Krajobrazów Parkowych Branitz i Zatonia. Projekt współfinansowany w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020

 

 

GÜNTHERSDORF/ZATONIE

    To polsko-niemiecka publikacja, która ukazująca historię parku i pałacu. Autorkami tekstów są dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków oraz architekt krajobrazu Agnieszka Kochańska, która jest autorka projektu rewitalizacji Parku Książęcego.

      Książka zawiera ciekawy, niepublikowany wcześniej materiał ikonograficzny. Została wydana w Niemczech przez  Towarzystwa Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii prowadzone przez dr Sybille Badstrübner-Gröger.

Książka do nabycia w oranżerii w Zatoniu w cenie 28 zł.