Pobudka już WIOSNA 2022

Pobudka, już wiosna 2022 już wybiła pierwszymi kwiatami, a Fundacja Ogrody Kultury już odsłania kolejne oblicza kultury. 

“Być kobietą”-miłość i seks w czasie pandemii

Obrazy kobiet autorstwa Heleny Zadrejko, Liwii Liteckiej, Stanisława Mazusia Bożeny Cajdler-Gruszkiewicz i Anny Zawadzkiej-Dziudy ozdobiły w marcu wnętrza oranżerii. Pokaz kolekcji kapeluszy Krystyny Castelain wprowadził w zachwyt kobiety. Wykład profesora Zbigniewa Izdebskiego na temat miłości i seksu w czasie pandemii  okraszony dykteryjkami na temat portretu Polaków w temacie seksu, rozbudził zmysły zarówno pań jak i panów.

Pogodnie w Zatoniu

Popularny prezenter pogody z programu Dzień Dobry TVN Bartosz Jędrzejak laureat TELEKAMERY w 2021 roku nadawał z zatońskiego parku prognozę pogody opowiadając usłyszane od nas historie związane z pałacem, parkiem i serwowanymi w kawiarni deserami. Gościliśmy go w raz z całą ekipą  1 marca.

Baśniowe wycinanki Eriki Schrimer

 Erika Schrimer jest autorką setek wierszy, piosenek, wierszyków, opowiadań, kalendarzy i kart graficznych. W Zatoniu będziemy mieli okazję podziwiać ją jako autorkę niesamowitych wycinanek jakie z pasją tworzyła przez dziesiątki lat. I choć to przepiękna dziedzina sztuki. to uprawiana jest przez nielicznych twórców. Cierpliwość, precyzja i wyobraźnia zbiegają się w tych czarnych wycinankach. Pani Erika prezentowała swoje małe arcydzieła na ponad 120 wystawach. W Zatoniu prezentowany był cykl ilustracji do bajek. Wieczór uświetniły recytacje poezji.

Bożena Ceidler i jej malarstwo

Artystka prezentowała w Zatoniu niewielki ułamek swoich fascynacji: portrety, bukiety kwiatów i kopie obrazów Gustawa Klimta.

Zakres tematyki podejmowanej przez artystkę, jak i rodzaj, i sposób rozwiązywania stawianych przed sobą zadań jest bardzo konsekwentny i spójny. Jej zainteresowania skupiają się na dwóch, niezbyt popularnych obecnie gatunkach – portrecie i martwej naturze. (…)

Obrazy na pierwszy rzut oka zdają się staromodne, bo malarka posługuje się manierą, która swoją chwałę przeżywała dawno temu. Chodzi mianowicie o sztukę przedstawiającą, figuratywną, za którą artystka opowiedziała się od samego początku.(…)

Katarzyna Kiełczewska