Powrót do Domu

Od dnia  6 października w Pałacowej Oranżerii będzie można oglądać wystawę obrazów

 

       Olejne portrety, to projekt zrealizowany przez stowarzyszenie „Nasze Zatonie” w latach 2018-2019, który doprowadził do powstania galerii postaci związanych z historią zatońskiego kompleksu pałacowo-parkowego, w odbudowanej przez Miasto Zielona Góra oranżerii.

      Za czasów księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord barokowy dwór przeszedł on gruntowną przebudowę. Księżna zamieszkała w nim w 1840 roku, po wyjeździe z Francji. Zatonie stało się pierwszą siedzibą księżnej na Dolnym Śląsku. Dorota z tego miejsca rozpoczęła, zakończoną sukcesem, batalię o przejęcie rodowego dziedzictwa, jakim było księstwo żagańskie. Po przeprowadzeniu się do Żagania, zatoński pałac pełnił rolę letniej rezydencji. Za czasów księżnej wokół pałacu powstał park krajobrazowy zaprojektowany przez Dyrektora Generalnego Ogrodów Pruskich Petera Lenne.  Po śmierci księżnej pałac odziedziczył jej młodszy syn Alexander książę de Dino. Zamieszkał tu wraz ze swoją piękną żoną Valentin hrabiną Sainte- Aldegonde. To właśnie oni, wyprawili w Zatoniu wielkie wesele swojemu synowi Archibaldowi. Nowi właściciele wprowadzili korekty w wystroju zewnętrznym pałacu i przebudowali oranżerię do kształtu, który możemy dzisiaj podziwiać. Kolejnym właścicielem zatońskiego pałacu był Rudolf Friedenthal, poseł do Raichstagu i były minister w rządzie Otto von Bismarcka, a po nim  jego młodsza córka, baronowa Renata von der Lancken-Wakenitz. Renata jako ostatnia właścicielka pałacu umarła bezpotomnie, w skrajnym ubóstwie, kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej, na przełomie 1945 i 46 roku.

      Prezentowana wystawa, zorganizowana przez Fundację Ogrody Kultury, w symboliczny sposób, przywraca pamięć o postaciach, które w tym miejscu żyły przed laty.  Wystawa portretów była eksponowana w latach 2018-2020 w Pałacu Żagańskim.

      Osiem  eksponowanych obrazów olejnych, w formie kopii XIX wiecznych dzieł, oraz portrety wykonane na podstawie starych fotografii, namalowała zielonogórska konserwatorka sztuki i malarka  Danuta Streb-Drążkowska.

 

 Projekt współfinansowany ze środków Miasta