Wirtualne wystawy

POWRÓT DO DOMU

    Galeria portretów postaci związanych z Zatoniem, . Obrazy przedstawiające ludzi którzy tu mieszkali, lub odcisnęli tu swoje piętno, powstały w latach 2018-2019. Wszystkie są autorstwa zielonogórskiej malarki
i konserwatorki sztuki Danuty Streb-Drążkowskiej. Postacie w sposób symboliczny po latach zapomnienia wracają do domu. Właścicielem obrazów jest Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”.

ZATOŃSKIE TRANSFORMACJE ROBERTA JURGI

    Cykl panoramicznych akwarel rekonstrukcyjnych ukazujących zatońska rezydencję na przestrzeni lat. Autor obrazów  specjalizujący się w obrazach budynków jakie odeszły w przeszłość ukazuje nam różne etapy z dziejów dworu i pałacu zatońskiego, od jego pierwotnej barokowej formy, poprzez przebudowę klasycystyczną, po upadek i ruinę. Właścicielem obrazów jest Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”.

KOBIETA I KAWA

     Kobieta i kawa to jedno z najbardziej fascynujących  połączeń jakie można sobie wyobrazić. Kompozycja utkana z piękna i zapachu. Komu z nas towarzyszy świadomość, że każde ziarno, które zamienia wodę  w cudowny napój, zostało zerwane kobiecymi dłońmi? Kto z nas pamięta, że kiedyś nie dopuszczano do parzenia kawy mężczyzn, a na dworach istniała specjalna funkcja dla kobiety parzącej kawę?

      W malarstwie bez względu na zmieniające się epoki możemy odnaleźć powtarzające się motywy. Niewątpliwie jednym z nich, jest kobieta i kawa.

     Na wystawie w Oranżerii pokazujemy niewielki ułamek, zaledwie 6 cytatów  z obrazów, które reprezentują różne epoki i style.  Od baroku po współczesność możemy  podejrzeć kobiety w czasie podawania lub picia kawy. Artrakcją wystawy jest pachnący obraz ułożony z ziaren kawy.

Zapraszamy do chwili refleksji nad reprodukcjami obrazów, nasyconych zapachem kawy. Życzymy kobietom żeby uwierzyły, a mężczyznom żeby dostrzegli…

 

W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,
Jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku,
I zna tajne sposoby gotowania trunku,
Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,
Zapach moki i gęstość miodowego płynu.

                             A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”