NAGRODA IMIENIA KSIĘŻNEJ DINO
WSTĘP
Celem Fundacji Ogrody Kultury jest działalność na rzecz kultury, dziedzictwa kulturowego, nauki i promocji regionu ze szczególnym uwzględnieniem wkładu, jaki w niego wniosła swoją działalnością Dorota księżna de Talleyrand-Périgord, księżna Dino, księżna żagańska, księżniczka kurlandzka i Pani na Zatoniu.
Księżna jak niewielu potrafiła łączyć w sobie miłość do kultury, przyrody, a nade wszystko ludzi. Mimo
że swoją działalność prowadziła w XIX wieku pozostaje dla nas niedoścignionym wzorem osoby, która będąc aktywną na wielu polach nie traciła z oczu pojedynczych osób i ich problemów. Ustanawiając nagrodę im. księżnej Dino chcemy podążać śladem księżnej, doceniając i promując ludzi i instytucje, które w sposób szczególny umiłowały region, jego historię, kulturę i tradycje.
ROZDZIAŁ I – NAGRODA
- Nagroda imienia księżnej Dino jest przyznawana raz do roku za:
- Ochronę, odbudowę i promocję dziedzictwa kulturowego w regionie;
- Troskę o walory przyrodnicze i krajobraz kulturowy regionu;
- Budowanie więzi regionalnych i propagowanie postaci historycznych regionu;
- Promowanie idei, które były bliskie księżnej Dino, takich jak: filantropia, ekumenizm, mecenat nad artystami, dialog między narodami.
- Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach:
- Osoba – działacz społeczny, przedstawiciel świata kultury, edukacji i nauki;
- Instytucja – samorząd, jednostka samorządu, organizacja pozarządowa, podmiot gospodarczy, instytucje oświaty, nauki, kultury i inne.
- Nagroda ma charakter honorowy – stanowi ją statuetka z wizerunkiem księżnej Dino wraz z pamiątkowym dyplomem dla laureata oraz dyplomy dla wszystkich osób
- Nagroda przyznawana jest w czerwcu, na pamiątkę przyjazdu księżnej do Zatonia i podjęcia przez nią decyzji o osiedleniu się na tych terenach.
ROZDZIAŁ II – KONKURS
I. ZGŁOSZENIA DO KONKURSU
- Zgłoszenia w formie druku na formularzu przesyłane są listownie na adres: Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino ul. Zatonie-Parkowa 2 66-004 Zielona Góra,
lub pocztą elektroniczną na adres: fundacja@ogrodykultury.pl
Formularz zgłoszenia dostępny jest na stronie internetowej Fundacji www.ogrodykultury.pl w zakładce Dziedzictwo księżnej Dino.
- Zgłoszeń kandydatów do nagrody mogą dokonywać: osoby fizyczne, samorządy i ich jednostki, organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze, instytucje oświaty, nauki, kultury i inne.
- Zgłoszenia mogą wpływać przez cały rok.
- Kapituła rozpatruje kandydatury, które wpłyną do 1 kwietnia każdego roku.II . ETAPY KONKURSU
Konkurs składa się z 4 etapów i przeprowadzany jest przez Kapitułę Nagrody im. księżnej Dino.
- Etap pierwszy – ukonstytuowanie się Kapituły (wybór członków niestałych)
Kapituła pod kierunkiem Przewodniczącego pracuje według regulaminu wewnętrznego. Jej skład stanowi 3 członków stałych wybranych na 3-lenią kadencję, którzy co roku zapraszają do swoich prac 2 członków niestałych. Członkowie niestali powoływani są spośród osób będących autorytetami w zakresie tematycznym związanym z charakterem nagrody lub reprezentantów miejscowości związanych z dziedzictwem kulturowym księżnej i jej potomków.
- Etap drugi – nominowanie
Spośród zgłoszonych pisemnie do nagrody osób i instytucji Kapituła dokonuje wyboru finalistów poprzez przyznanie maksymalnie po trzech nominacji w poszczególnych kategoriach.
- Etap trzeci – wybór laureata
Kapituła spośród nominowanych wybiera laureatów, nie później niż dwa tygodnie przed terminem gali. Decyzja Kapituły jest ostateczna, a protokół z prac Kapituły dostępny jest na stronie internetowej fundacji, po wręczeniu nagród.
- Etap czwarty – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
Wręczenie statuetek i dyplomów odbywa się podczas gali, na którą zapraszani są wszyscy nominowani, przedstawiciele samorządów związanych z dziedzictwem kulturowym, laureaci wcześniejszych edycji i goście. Gala odbywa się w czerwcu, a za jej organizację odpowiedzialna jest Kapituła konkursu.
Zarząd i Rada Fundacji
Ogrody Kultury im. księżnej Dino
Zatonie 27.01.2022r.
wywiad z prezesem Fundacji Ogrody Kultury Jarosławem Skorulskim
I EDYCJA 2022
W skład kapituły konkursowej weszli:
Czesław Fiedorowicz przewodniczący – członek stały
Agata Miedzińska – członek stały
Jarosław Skorulski – członek stały
Barbara Wróblewska – członek niestały (edycja 2022)
Stanisław Piniuta – członek niestały (edycja 2022)
Laureatami pierwszej edycji konkursu zostali :
w kategorii OSOBA Zdzisław Szukiełowicz z Kożuchowa
w kategorii INSTYTUCJA/ORGANIZACJA Zespół Górali Bukowińskich “WATRA” z Brzeźnicy.
Gala rozdania nagród odbyła się w Zatoniu w dniu 25 czerwca. Nagrody wręczali wiceprzewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Tomasz Sroczyński oraz burmistrz miasta Otyń Barbara Wróblewska. Przemówienie wygłosił Przewodniczący Kapituły Czesław Fiederowicz Prezes Konwentu Euroregionu “Sprewa-Nysa-Bóbr”. Galę uświetnił zespół Camerata Trio, a całość poprowadzili Agata Miedzińska i Jarosław Skorulski.