Trudno dokładnie powiedzieć kiedy po raz pierwszy pojawiła się myśl o założeniu Fundacji, czy po wizytach w Branitz i Bad Muskau, kiedy obserwowaliśmy w 2018 roku prace fundacji zarządzających tamtejszymi kompleksami parkowo-pałacowymi? A może jeszcze wcześniej, kiedy w 2017 roku podróżowaliśmy po francuskich pałacach i ogrodach Talleyrandów? Pewne jest to, że po raz pierwszy głośno i oficjalnie zaczęliśmy rozmawiać o tym pomyśle latem 2019 roku. Ostateczna decyzja o powołaniu zapadła w czerwcu 2020, po licznych rozmowach z ludźmi kultury, specjalistami w dziedzinie ochrony zabytków i przedstawicielami Urzędu Miasta Zielona Góra. 13 lipca tego roku złożyliśmy pierwszą oficjalną wizytę jako przedstawiciele Fundacji w pałacu w Łomnicy.
Pojechaliśmy tam do “Fundacji Rozwoju Krajobrazu Kulturowego Dominium Łomnica”.
Zostaliśmy przyjęci przez właścicielkę majątku i fundatorkę Elisabeth Christine Margarete von Küster. Jak jeździć po naukę, to do najlepszych. Ci co znają Łomnicę wiedzą jak funkcjonuje tam fundacja, mają obraz działań jakie są w stanie czynić ludzie z nieprzeciętną pasją i determinacją. Po takiej wizycie można w sobie zaszczepić marzenia, które będą inspirowały latami. Długo rozmawialiśmy o naszych dylematach i planach, ale przede wszystkim słuchaliśmy, nabierając z każdą chwilą, z każdym łykiem kawy, coraz większej pokory wobec zadań jakie nas czekają.
Zastanawiając się długo nad osobami jakie powinny wejść w skład Rady Fundacji, z wielką starannością układaliśmy listę marzeń, czyli typowaliśmy osoby, którym chcielibyśmy zaproponować współpracę i oddać w ich ręce kontrolę nad działaniami Fundacji. Wielkim zaszczytem dla fundatorów był fakt, że wszystkie osoby, jakie uznaliśmy za autorytety mogące wspomóc nasze działania zgodziły się. Nikt nie odmówił.
23 lipca w sielskiej atmosferze ogrodu spotkali się członkowie Zarządu i Rady Fundacji. Zostały wręczone powołania wszystkim członkom Rady Fundacji: Bogdanowi Idzikowskiemu (przewodniczącemu), Czesławowi Fiedorowiczowi, Izabeli Ciesielskiej, Markowi Maciantowiczowi, Hubertowi Małyszczykowi i Agacie Miedzińskiej. To zacne grono osób, które w dziedzinie kultury, ochrony krajobrazu kulturowego, ochrony zabytków, współpracy z niemieckimi partnerami i promowania dziedzictwa kulturowego są niekwestionowanymi autorytetami. Fundacja Ogrody Kultury jak przystało rozpoczęła swoją drogę w ogrodach.
Fundacja posługuje się znakiem graficznym opracowanym w 2016 roku, który przedstawia postać księżnej Dino. Wizerunek powstał na zamówienie Stowarzyszenie Nasze Zatonie, a wykonała go artystka Beata Montowska. Wyobrażenie księżnej inspirowane jest wycinankami z XIX w. Obraz został uproszczony i przekształcony na grafikę wektorową przez Jarosława Skorulskiego. Wygląd księżnej wzorowany jest jest na profilu z reliefu znajdującego się z zamku Valençay oraz obrazami J. Chaborda i C. Debufa. Wykorzystywanie wizerunku jest możliwe jedynie za zgodą autorów.