Jego Ekscelencja Sztych

Fundacja Ogrody Kultury rusza z ofensywą kulturalną od początku 2021 roku i prezentuje pierwszą z cyklu tegorocznych ekspozycji.

Jego Ekscelencja Sztych na dobry początek.

Sztych to stara, szlachetna technika graficzna wymagająca tyleż talentu ile precyzji i cierpliwości, albowiem sztych nie toleruje pomyłki.  Grafiki w tej technice powstają w wyniku odbitki na papierze farby, która zalega w wyżłobionych rylcem otworach, w metalowej płycie. Określa się ją również jako technikę druku wklęsłego. Na wystawie w oranżerii można podziwiać staloryty i miedzioryty z XIX wieku, na których podglądamy dyskretnie ludzi podczas codziennych zajęć, uroczystych chwil, rozmów czy zabaw.  Zostały one wykonane w Anglii, Francji i Niemczech przez anonimowych autorów, a mimo to zachwycają nas swoim pięknem.  Wśród grafik, prócz sztychów, znajdziemy przepiękny drzeworyt sztorcowy, który z kolei jest wykonany techniką druku wypukłego. Sprawdź  sam, czy odróżnisz go od  pozostałych? Powiedz swój typ w kawiarni, a za prawidłową odpowiedź otrzymasz kawę gratis (oferta ważna od poniedziałku 25 stycznia dla pierwszych 5 osób).

  

    Prezentowane grafiki pochodzą z prywatnych zbiorów osób, które zakochane w tej technice, postanowiły swą miłością podzielić się przez krótki czas z odwiedzającymi Zatonie gośćmi.

Kuratorem wystawy jest Maria Idzikowska